Roztocze Południowe czy Wschodnie?

Południowo – wschodnia część Roztocza nazywana była i jest różnie. Przed II wojną, a także i później nazywano ten teren Roztoczem Rawskim. W obecnych realiach politycznych (Rawa Ruska znajduje się na terytorium Ukrainy) pomysł ten nie wydaje się udany. Zostaje więc: Południowe czy Wschodnie? Obydwie „opcje” mają zwolenników i przeciwników.

Nie będziemy ukrywać, że jesteśmy za Roztoczem Południowym. Dlaczego? Pomijając kwestie czysto psychologiczne (Wschód kojarzy nie za dobrze, a Południe przyjemnie) przyjrzyjmy się innym argumentom: (1) argument instytucjonalny: jako forma ochrony przyrody funkcjonuje „Południoworoztoczański Park Krajobrazowy”, (2) argument naukowy: wiele publikacji naukowych posługuje się terminem „Roztocze Południowe” i to od dawna, np. Roman Ney, „Miocen południowego Roztocza (…)” z 1969 roku, (3) argument turystyczny: w powojennych przewodnikach turystycznych nazwa “Roztocze Południowe” funkcjonuje od 1955 roku, gdy użyła jej Maria Bonkowicz; terminem ten posługują się Wójcikowski i Paczyński – autorzy chyba najbardziej klasycznego przewodnika roztoczańskiego; tej nazwy używa Artur Pawłowski (“Roztocze Południowe zwane też często Wschodnim”); o “Roztoczu Południowym” piszą znani przyrodnicy i turyści Izdebski i Grądziel, a także Grzegorz Rąkowski, autor bardzo popularnego przewodnika „Polska egzotyczna”; jest też mapa wydana przez Kartpol nosząca nazwę „Roztocze Południowe część polska mapa turystyczna 1:50 000”, (4) argument geograficzny – najczęściej przytaczany przez zwolenników „Wschodniego”: w znanym podziale regionów, Jerzy Kondracki ponoć jednoznacznie optuje za taką właśnie nazwą. Nie do końca tak jest. Kondracki pisze: „Roztocze Wschodnie (343.23) ze względu na położenie powinno się nazywać Południowym lub Południowo- Wschodnim”.

Najlepiej więc pozostawić swobodę wyboru w zakresie nazewnictwa, nie oglądając się na różne lokalne próby ogłaszania werdyktu rodem z przysłowiowego już wykładu Jana Tadeusza Stanisławskiego „O wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocy” – i vice versa.

My wybraliśmy „Południowe” 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s