Inwentaryzacja bruśnieńskich krzyży przydrożnych

Jest to kontynuacja wcześniejszego projektu „Południoworoztoczańskie krzyże”. Naszym celem było zbudowanie kompletnej bazy inwentaryzacyjnej on-line obejmującej krzyże i kapliczki przydrożne na Roztoczu Południowym i najbliższej okolicy. Baza dostępna jest pod adresem: krzyze.horyniec.net.

Przy krzyżu na Szałasach (fot. Grzegorz Woźny)

Baza obejmuje m.in. następujące cechy: lokalizacja GPS, położenie w terenie, odległość od najbliższej drogi i najbliższej miejscowości, stan obiektu, historia odnowień (jeżeli były wykonane), data inwentaryzacji przeprowadzonej przez GERP, jeżeli krzyż był odnawiany przez GERP to informacje o etapach prac. Do każdego krzyża w bazie dołączone jest zdjęcie oraz data wykonania (jeżeli jest podana lub nadaje się do odczytania). Jeżeli krzyż był odnawiany przez GERP to dołączone są zdjęcie stanu przed i po odnowieniu.

Odnaleziony krzyż w Sopocie Małym (fot. Paweł Rydzewski)

Baza w widoku „mapa” ukazuje położenie na mapie satelitarnej Google. Najechanie na ikonę powoduje wyświetlenie się chmurki z podstawowymi informacjami. Kliknięcie – otwiera stronę danego obiektu. Kolor ikony obiektu informuje o aktualnym stanie krzyża (do momentu zakończenia projektu). Baza w widoku „tabela” ma postać spisu obiektów. Zakres terytorialny bazy (punkty skrajne): od Korni (na wschodzie) do Miłkowa (na zachodzie) i od Huty Szumy (na północy) do Majdanu Lipowieckiego (na południu). Baza obejmuje 175 krzyży, w tym mało znanych oraz odkrytych przez GERP.

Przy krzyżu na Kuczerach (fot. Krzysztof Banaszak)
Nie trzeba przekonywać jak wiele pracy kosztowało opracowanie takiej bazy. Projekt był realizowany przez 5 osób w ciągu kilku lat. Poza obiektami znanymi, dostępnymi bez trudu – wiele (jeżeli nie większość) to krzyże, które najpierw należało znaleźć. Czasami była to całodniowa wyprawa do jednego krzyża. W efekcie powstała pierwsza i do tej pory jedyna tak dokładna i tak obszerna terytorialnie baza przydrożnych krzyży bruśnieńskich.
W tle krzyż w Zawałyli (fot. Paweł Rydzewski)